نهضت ملی مسکن، متری 8 میلیون تومان!

نهضت ملی مسکن، متری 8 میلیون تومان!
1401-09-10
445 بازدید

به گزارش اقتصاد 100، هزینه ساخت هر واحد نهضت ملی مسکن با 2 میلیون افزایش به متری 8 میلیون تومان رسید. احمد دنیامالی، عضو شورای عالی مسکن از تصویب این رقم در شورای عالی مسکن خبر داد. وی در گفت‌وگو با ایلنا درباره آخرین پیشرفت فیزیکی پروژه نهضت ملی مسکن با توجه به این که […]

به گزارش اقتصاد 100، هزینه ساخت هر واحد نهضت ملی مسکن با 2 میلیون افزایش به متری 8 میلیون تومان رسید.
احمد دنیامالی، عضو شورای عالی مسکن از تصویب این رقم در شورای عالی مسکن خبر داد.
وی در گفت‌وگو با ایلنا درباره آخرین پیشرفت فیزیکی پروژه نهضت ملی مسکن با توجه به این که از اتمام فاز اول آن – ساخت دو میلیون مسکن در دو سال- 8 ماه باقی مانده‌ است، اظهار کرد: براساس آخرین گزارش‌ها، برای یک میلیون و 400 هزار واحد، اراضی تامین و آماده شده و ساخت تعدادی واحد هم شروع شده‌ است. بخشی دیگر هم در مرحله تملک است اما در مجموع عقب ماندگی در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن وجود دارد.
وی ادامه داد: مشکل بزرگی که در اجرای پروژه‌ نهضت ملی مسکن با آن مواجه بودیم، بحث صندوق ملی مسکن بود که خوشبختانه به تصویب شورای نگهبان رسید و از نظر قانونی مشکلی برای تامین مالی این صندوق وجود ندارد.
عضو شورای عالی مسکن با تاکید بر این که طبق پیش‌بینی‌ها امسال باید 53 هزار میلیارد تومان وارد صندوق ملی مسکن شود، گفت: مابه‌التفاوت سودی که بانک‌ها در بخش مسکن ارائه می‌دهند، از این محل جبران می‌شود که البته شامل تخفیفات صدور پروانه‌ها و عوارض شهرداری هم خواهد شد.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که شورای عالی مسکن و کمیسیون عمران در تلاش هستند تعهدات بانک در بحث 360 میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن محقق شود، افزود: طبق بررسی‌های انجام شده از سوی کمیسیون عمران مجلس تاکنون بانک مسکن به 30 درصد تعهدات خود در ارائه تسهیلات عمل کرده و تلاش مجلس بر این است که سایر بانک‌ها هم به تکالیف خود در بخش مسکن عمل کنند.
عضو شورای عالی مسکن از اعلام قیمت نهضت ملی مسکن در این شورا خبر داد و گفت: در شورای عالی مسکن بحث شد و به متری 8 میلیون تومان رسیده‌ایم البته باید توجه داشته باشیم این قیمت با حذف هزینه‌های زمین است که در این پروژه قیمت زمین تقریبا رایگان بوده و همچنین با در نظر گرفتن تخفیفات 50 درصدی در بحث انشعابات و عوارض شهرداری به دست آمده‌ است.
وی تاکید کرد: در واقع 8 میلیون تومان برای هر متر مربع، قیمت میانگین و متوسط است و طبیعتا در روستاها قیمت ساخت کمتر و در کلان شهرها قیمت کمی بالاتر خواهد بود.
دنیامالی همچنین درباره احتمال افزایش سقف وام مسکن تاکید کرد: در شورای عالی مسکن قرار بر این شده که فعلا درباره افزایش سقف تسهیلات مسکن تصمیمی گرفته نشود و فعلا افزایشی در سقف تسهیلات نداریم چراکه اگر سقف تسهیلات بیشتر شود، طبیعتا بازپرداخت آن برای خانوار و مخاطب هدف راحت نخواهد بود.
به گزارش خراسان، به این ترتیب هزینه ساخت هر واحد نهضت ملی مسکن برای واحدهای 80 متری 640 میلیون و برای واحدهای 100 متری 800 میلیون تومان خواهد بود. همچنین با توجه به وام 300 تا 450 میلیونی نهضت ملی مسکن، آورده هر متقاضی به 350 تا 400 میلیون تومان افزایش خواهد یافت که با توجه به این که تاکنون بخش زیادی از متقاضیان، آورده خود را نیاورده اند، افزایش هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، در صورت افزایش نیافتن وام، ممکن است موجب ریزش متقاضیان شود.